Найчастіше хрін вживають на Великдень, коли додають у м’ясні різдвяні страви. Ніщо не заважає включити його до свого раціону восени та взимку. Вітаміни і активні речовини, що містяться в ньому, можуть підвищити імунітет, допомогти усунути неприємні симптоми грипу і застуди і скоротити час відновлення. Корінь часто включається (разом із часником, імбиром та медом) до числа природних антибіотиків. Також хрін вважається натуральним засобом від болю в суглобах і благотворно впливає на систему травлення. Він регулює його роботу та прискорює обмін речовин, що особливо корисно при використанні відновлювальних дієт. Хрін зазвичай їдять сирим, але з нього також можна приготувати лікувальні сиропи та настоянки. В інтернеті можна знайти рецепти та різні поради щодо використання хрону, але ми для вас підготували найкращі.
Декілька слів про хрін
Хрін, також відомий як ялина або ялина, – рослина із сімейства капустяних. Спочатку його використовували лише у традиційній народній медицині, а потім як доповнення до багатьох страв. Хрін має характерний смак і аромат, який сподобається далеко не всім. За них відповідають глюкозинолати, які також мають терапевтичну дію. Крім додавання до м’яса, хрін часто додають у різні консерви, а також у маринади, соуси, сиропи та настоянки. Варто знати, що тертий корінь і свіже листя хріну мають корисні для здоров’я властивості.
Що можна знайти в хроні?
Хрін багатий на активні речовини, що благотворно впливають на здоров’я. Завдяки вищезгаданим глюкозинолатам хрін набуває антибактеріальних, противірусних та протизапальних властивостей. Вони входять до числа природних антиоксидантів, які можуть уповільнити процеси старіння шкіри, знизити ризик захворювань цивілізації та покращити виведення токсинів із організму. У хроні є вітаміни (A, C, E, K), а також мінерали (калій, натрій, магній, кальцій та фосфор). Коріння і листя хрону можуть покращити роботу кровоносної системи, нормалізувати артеріальний тиск, благотворно впливають на кишечник і шлунок: вони сприяють всмоктуванню цінних речовин з їжі та стимулюють вироблення шлункового соку, завдяки чому покращується апетит та травлення.
Сироп із хрону
Достатньо натерти близько 100 г кореня і додати до нього півсклянки охолодженої кип’яченої води. Дайте йому постояти 30 хвилин, а потім ретельно відіжміть отриманий сік. Варто змішати його зі 100 г меду або такою ж кількістю домашнього фруктового соку (вони пом’якшують пікантний смак та запах). Пити сироп можна тричі на день. Рекомендована доза – одна чайна ложка для дітей та одна столова ложка для дорослих.
Переваги вживання сиропу з хрону
Сироп із хрону особливо рекомендується при застуді чи грипі. Завдяки вітамінам і мінералам, що містяться в ньому, він має потогінні і жарознижувальні властивості. Крім того, хрін знімає постійний і вологий кашель, оскільки він розріджує слиз і полегшує відхаркування. Крім того, сироп допомагає відкрити верхні дихальні шляхи та прочистити пазухи. Специфічність також може полегшити біль у м’язах та суглобах, які часто супроводжують інфекції.
Настоянка з хрону
Настоянка з хрону – ефективний засіб, призначений для зовнішнього застосування. Він швидко знімає біль у м’язах та суглобах і корисний при ревматоїдному артриті. Нанесений на хворі місця, миттєво зігріває їх та покращує кровопостачання. Настоянка хрону також знімає набряк і знімає м’язові спазми. Його також можна використовувати при ішіасі та подагрі.
Як приготувати настій із хрону?
Приготувати настоянку нескладно. Достатньо натерти на тертці корінь середнього розміру, а потім залити склянкою горілки або оцту винного. Відкладіть під кришкою на 14 днів, а потім процідіть. Настоянку наносять лише на шкіру двічі на день. Варто пам’ятати, що не можна використовувати його на подразненому місці, тому що це може спричинити печіння та свербіж.